January 20, 2011

CACC ANNOUNCES 2010 FALL ALL-ACADEMIC TEAM

Click Here for the Full Release

NEW HAVEN, CT (January 20, 2011) – The Central Atlantic Collegiate Conference (CACC) has announced its All-Academic team for the 2010 fall athletic season today. A total of 151 student-athletes among the 14 conference schools have earned a spot on the team this year, which is two more than the 2009 fall team.

A total of 20 student-athletes have earned All-Academic status for the third time. The three-time recipients have a star next to their name on the list below. Meanwhile, 50 were honored for the second time.

In order to be named to the CACC All-Academic team, recipients must have participated in a CACC Championship sport in the fall. They must be at least a sophomore academically and athletically, have been a student-athlete at their current school for at least two semesters, and achieve a cumulative grade-point-average of 3.50 or higher through the fall semester.  The complete list of honorees, separated by sport, is below.

Men’s Soccer

Michael Beeson, So., Bloomfield (3.93) - Undeclared

#Terry Gibbs, Jr., Bloomfield (3.55) – Int. Business Management

*Bryan Broderick, Sr., Caldwell (3.81) – Biology

*Steven DeAngelis, Sr., Caldwell (3.64) – Criminal Justice

*Olof Engh, Sr., Caldwell (3.61) – Marketing

#Andrew Loughnane, Sr., Caldwell (3.63) - Chemistry

*Julian Fernandez, Sr., Chestnut Hill (3.68) - Poli-Sci./Secondary Ed.

Mike Goldstein, So., Chestnut Hill (3.57) – Mathematics

#Chris Moore, Jr., Chestnut Hill (3.73) – Accounting

#Xhovano Dardha, Jr., Concordia (3.52) – Biology

James Flaherty, Sr., Dominican (3.63) – Social Sciences

Pedro Franklin De Araujo, So., Dominican (3.56) – Mgmt Marketing

Carlos Bastardo, Jr., GBC (3.97) – Business Admin/Marketing

Ignacio Farias, So., GBC (3.66) – Business Admin/Finance

#William George, Jr., Holy Family (3.52) – Accounting

#Gavin Penny, Jr., Nyack (3.86) – Interdisc-Business Administration

*Ryan Flaherty, Sr., Philadelphia (3.58)–Industrial & System Engineering

Alex Null, So., Philadelphia (3.75) – Pre-Med

#Jack Purdy, Jr., Philadelphia (3.66) – Mechanical Engineering

Sean Crossland, So., Philadelphia (3.75) – Digital Animation

Hylton Davis, Jr., Post (3.62) – Accounting

Matthew Luis, So., Post (3.79) – Undecided

Korab Muaremi, So., Post (3.54) – Sports Management

Mark Risbridger, So., Post (3.96) – Business Administration

Duhan Malali, Sr., Wilmington (3.61) – Business Management

#Joe Stant, Sr., Wilmington (3.56) – Organizational Leadership

Women’s Soccer

Stacey Jones, So., Bloomfield (3.68) - Nursing

*Jerrica Lavooy, Sr., Bloomfield (3.74) – Print/Digital Media

Erika Len, Sr., Bloomfield (3.71) – Special Ed./Early Childhood Ed.

*Sara Locke, Sr., Bloomfield (3.84)–Elementary/Early Childhood Ed.

#Laura Nunnery, Sr., Bloomfield (3.58) – Print/Digital Media

Lauren Hoenig, Sr., Caldwell (3.54) – Biology

Chelsea Hoover, Jr., Caldwell (3.63) – Accounting

#Eliza Urciuoli, Sr., Caldwell (3.90) – Criminal Justice/History

Lauren Brown, Jr., Chestnut Hill (3.90) – Psychology

Maggie Faselt, So., Chestnut Hill (3.65) – History

Joan Quinn, So., Chestnut Hill (3.91) – Psychology/Spanish

Mary Veach, So., Chestnut Hill (3.68) – Undeclared

Kareena Seaton, Jr., Concordia (3.57) – Social Sciences

Allie Couzo, So., Felician (3.85) – Biology

Jenn Hesse, So., Felician (3.95) – Criminal Justice

#Shealyn Sullivan, Jr., Georgian Court (3.85) – History

Cyn-Dee Wong, So., Georgian Court (3.78) – Exercise Science

#Kristin Degenhardt, Jr., GBC (3.69) – Business Admin/Marketing

#Karin Eriksson, Jr., GBC (3.89) – Business Admin/Int. Business

#Ashley Longo, Jr., GBC (3.94) – Business Admin/Human Resource

*Adrianna Polimeni, Sr., GBC (3.94) – Business Admin/Marketing

Ashley Steele, Jr., GBC (3.52) – Business Admin/Marketing

Melissa Benson, So., Holy Family (3.60) – Business Administration

#Dawn Curry, Jr., Holy Family (3.68) – Criminal Justice

Rachel Dunkle, So., Holy Family (3.57) – Pre-Nursing

#Lindsey Fisher, Jr., Holy Family (3.62) – Elem./Special Education

#Kristie Koczkodon, Jr., Holy Family (3.76) – Communications

Katie McGuire, So., Holy Family (3.78) – Pre-Elem./Special Ed.

Kathryn Helkowski, So., Holy Family (3.57) – Psychobiology

Shannon McNeely, Sr., Nyack (3.96) – Communications

#Susanna Bicknell, Jr., Nyack (3.89) – Business Administration

#Jennifer Jordan, Jr., Nyack (3.94) – Psychology

Stephanie Mercier, So., Nyack (3.87) – Childhood Education

#Erin Walter, Jr., Philadelphia (3.90) – Biopsychology

Maura Kasierski, So., Philadelphia (3.78) – International Business

Sara Cramer, So., Post (3.52) – Legal Studies

*Elizabeth Johnson, Sr., Post (3.65) – Sports Management

*Alison Monroe, Sr., Post (3.90) – Psychology

*Rachael Shivers, Sr., Post (3.91) – Management

Sabrina Sinopoli, So., Post (3.64) - Undecided

#Angelica Appold, Jr., Wilmington (3.71) – Behavioral Science

Liz Case, So., Wilmington (3.62) – Behavioral Science

Brooke Eveler, So., Wilmington (4.00) – Studio Prod./Digital Film

Amanda Walters, So., Wilmington (3.73) – Criminal Justice

Volleyball

Da’Cheray Thomas, So., Bloomfield (3.52) – Secondary Ed./English

Titilola Alao, Jr., Caldwell (3.59) – Biology

Madeline Amon, So., Caldwell (3.73) – Sociology

*Kathleen Estes, Sr., Caldwell (3.78) – Marketing

#Lauren Roth, Jr., Caldwell (3.71) - Management

#Alyssa Miller, Jr., Chestnut Hill (3.67) – Psychology/Special Ed.

 #Katherine Tohanczyn, Jr., Chestnut Hill (3.88) – Poli. Sci./Business Admin 

 #Amanda Byrd, Sr., Concordia (3.86) – Biology

Chelsea Zurcher, So., Concordia (3.55) - Education

Kerianne Dudley, Sr., Dominican (3.59) – Special Education

#Ashlee DiSalvo, Jr., Felician (3.73) – Math Education

Brandi Arsenault, So., Georgian Court (3.60) – Exercise Science

Catherine Howard, So., Goldey-Beacom (3.98) - Finance

*Aimee Drabyn, Sr., Holy Family (3.94) – Elementary Education

#Jill Keeve, Jr., Holy Family (3.83) – Math Secondary Education

#Rebecca Tett, Jr., Holy Family (3.66) – Management Marketing

#Julie Niblock, Jr., Philadelphia (3.70) – International Business

#Taylor Doyle, Jr., Post (3.55) – Business Administration

Kelly Hayes, So., Post (3.70) – Psychology

Teresa Hodges, Sr., Post (3.50) - Sociology

*Christine Puschak, Sr., USci (3.92) – Doctor of Pharmacy

*Michelle Boyd, Sr., Wilmington (3.77) – Early Childhood Education

*Meghan Frick, Sr., Wilmington (3.82) – Early Childhood Education

#Sheri Hunley, Jr., Wilmington (3.57)–Interactive Multimedia Design

Paige Norvell, Jr., Wilmington (3.88) – Behavioral Science

Men’s Cross Country

Devang Patel, Jr., Bloomfield (3.56) – Nursing

#Elson Smajlaj, Jr., Bloomfield (3.89) – Secondary Ed./Math

Owen Ward, Jr., Chestnut Hill (3.52) – History/Secondary Ed.

Rob Albano, So., Felician (3.92) – Elementary Education

Tim Kicha, So., Felician (3.91) – Criminal Justice

*Jay Rodgers, Sr., Felician (3.86) – Psychology

#John Wambui, Jr., Felician (3.83) – Psychology

#Trevor Freburger, Sr., GBC (3.82) – Business Admin/Marketing

Patrick Monteith, So., Holy Family (3.86) – Accounting

Stuart Guild, So., Nyack (4.00) – Religion

Benjamin Wallin, So., Nyack (3.66) – Religion

Stephen Mitzel, Jr., Nyack (3.91) - Accounting

#Tyler Dye, Jr., Philadelphia (3.75) - Architecture

Richard Marsh, Jr., Post (3.71) - Business

#Francisco Garcia, Jr., USci (3.74) – Computer Science

#Tuynh Nguyen, Jr., USci (3.65) – Doctor of Pharmacy

Michael Pecorino, So., USci (3.73) – Doctor of Physical Therapy

#Martin Farrell, Jr., USci (3.53) – Doctor of Pharmacy

Women’s Cross Country

#Mercy Puma, Sr., Bloomfield (3.66) – Secondary Ed./Math

#Kelly Ryan, Jr., Caldwell (3.84) – Psychology

Sarah Dugandzic, Jr., Dominican (3.85) - Nursing

*Sarah Root, Sr., Felician (3.92) – Elementary Ed./History

*Heather Miara, Sr., Georgian Court (3.67) – Psychology

#Latifah Porter, Jr., Holy Family (3.65) – Biochemistry

Cynthia Cuiule, So., Georgian Court (3.61) – Undeclared

Erin Frye, So., Georgian Court (3.60) – English

Elizabeth Williams, So., GBC (3.91) - Accounting

#Sharon Fetters, Sr., Nyack (3.59) – Adolescent Education

Deborah McCarthey, Jr., Nyack (3.65) - Accounting

*Lizzie Rigotti, Sr., Nyack (3.74) – English and Religion

Sarah Beach, Sr., Nyack (3.93) – Philosophy

#Kaitlin O’Leary, Sr., Philadelphia (3.62) – Fashion Design

Barbara Almeida, Jr., Post (3.72) – Environmental Science

#Unicel-Anne Flores, Jr., USci (3.84) – Doctor of Pharmacy

#Jessica Kaminski, Jr., USci (3.89) – Doctor of Pharmacy

Kristin Waters, So., USci (3.76) – Doctor of Pharmacy

Brittany Anthony, Jr., Wilmington (3.56) – Sports Management

#Stacey Hamilton, Jr., Wilmington (3.82) – Accounting

Danielle Riley, Jr., Wilmington (3.92) – Sports Management

#Lauren Jean Slaughter, Sr., Wilmington (3.59) – Psychology

Women’s Tennis

#Olga Ndhlovu, Jr., Caldwell (3.77) – Management

Maria Parapouras, So., Chestnut Hill (3.60) – Psychology/Math

Yuliya Plavako, So., Concordia (3.84) – Business Administration

Melanie Bonomo, So., GBC (3.54) – Business Admin/Int. Business

Anastasia Chibrikova, So., GBC (3.50) – Business Admin./Marketing

Vanessa Leon, So., GBC (3.95) – Business Admin/Int. Business

#Daniela Pereira, Sr., GBC (4.00) – Business Admin/Int. Business

#Luciana Pereira, Sr., GBC (4.00) – Business Admin/Int. Business

Marina Sales, Jr., GBC (3.84) – Business Admin/Int. Business

Blanco Sancho, So., GBC (3.91) – Business Admin/Marketing

Linda Piecyk, Sr., Holy Family (3.67) – Management Marketing

*Daniela Rodriguez, Sr., Philadelphia (3.78) – Architecture

#Brittany Villa, Jr., Philadelphia (3.73) - Accounting

Kelsey Lengyel-Jacovich, Sr., Post (3.96) – Sports Management

Michelle Adamczyk, So., USci (3.51) – Doctor of Pharmacy

#Bridget Frymoyer, Sr., USci (3.60) – Microbiology 

* - 3-Time Honoree

# - 2-Time Honoree

View: Mobile | Desktop