More Headlines

Events

Sat Aug 20
1:00 PM
Nyack
at Millersville
scrimmage
Sat Aug 20
2:00 PM
Concordia (N.Y.)
at St. Thomas Aquinas
Tue Aug 23
TBA
St. Thomas Aquinas
at Post
Wed Aug 24
3:00 PM
Hunter
at Nyack
scrimmage
Fri Aug 26
6:30 PM
Concordia (N.Y.)
at Keene St.
Scrimmage
Sat Aug 27
1:00 PM
Nyack
at East Stroudsburg
scrimmage
Sat Aug 27
3:00 PM
Nyack
at St. Thomas Aquinas
Sat Aug 27
7:00 PM
Goldey-Beacom
at Gallaudet
Thu Sep 01
TBA
Philadelphia U.
at West Chester
Thu Sep 01
TBA
Felician
at Bloomsburg
Thu Sep 01
TBA
Philadelphia U.
at Holy Family
Thu Sep 01
2:00 PM
Goldey-Beacom
at LIU Post
Thu Sep 01
2:30 PM
Georgian Court
at St. Thomas Aquinas
Thu Sep 01
3:00 PM
Nyack
at Saint Rose
Thu Sep 01
4:00 PM
Post
vs. Bentley
@ North Andover, Mass.
Thu Sep 01
4:00 PM
Dominican (N.Y.)
vs. Southern Conn. St.
@ Garden City, N.Y. Adelphi University Alumni Invitational
Thu Sep 01
4:00 PM
Goldey-Beacom
at Pitt.-Johnstown
Thu Sep 01
4:00 PM
Bloomfield
at NYIT
Thu Sep 01
4:00 PM
Georgian Court
at Tampa
Thu Sep 01
4:00 PM
Philadelphia U.
at Holy Family
Thu Sep 01
7:00 PM
Caldwell
at Merrimack
Thu Sep 01
7:00 PM
Nyack
at Bridgeport
Fri Sep 02
12:30 PM
Seton Hill
vs. Dominican (N.Y.)
@ Shippensburg, Pa. Shippensburg University Tournament
Fri Sep 02
3:00 PM
USciences
at St. Thomas Aquinas
Fri Sep 02
3:00 PM
P.R.-Mayaguez
vs. Wilmington (Del.)
@ Melbourne, Fla. - Florida Tech 2016 Panther Invitational Tournament
Fri Sep 02
3:00 PM
Dominican (N.Y.)
vs. Concord
@ Shippensburg, Pa. Shippensburg University Tournament
Fri Sep 02
3:00 PM
Bloomfield
at Queens (N.Y.)
LI Invitational
Fri Sep 02
4:00 PM
Holy Family
at Dist. Columbia
Washington, DC
Fri Sep 02
4:00 PM
Westminster (Utah)
vs. Caldwell
@ Rindge, NH Franklin Pierce Tournament
Fri Sep 02
4:00 PM
West Va. Wesleyan
vs. Philadelphia U.
@ West Chester University (West Chester, Pa.)
Fri Sep 02
4:30 PM
Dominican (N.Y.)
vs. Bentley
@ North Andover, Mass. Merrimack College Kickoff Tournament
Fri Sep 02
5:00 PM
Le Moyne
vs. Bloomfield
@ Flushing, N.Y.
Fri Sep 02
6:00 PM
Millersville
vs. Philadelphia U.
@ West Chester University (West Chester, Pa.)
Fri Sep 02
7:00 PM
Barton
at Chestnut Hill
Fri Sep 02
7:00 PM
Felician
at Franklin Pierce
Franklin Pierce Classic
Sat Sep 03
TBA
Philadelphia U.
at Molloy
Sat Sep 03
9:00 AM
Dominican (N.Y.)
vs. Southern N.H.
@ Shippensburg University (Shippensburg, Pa.) Raider Classic
Sat Sep 03
9:00 AM
Florida Tech
at Wilmington (Del.)
2016 Panther Invitational Tournament
Sat Sep 03
11:00 AM
Georgia College
vs. Wilmington (Del.)
@ Melbourne, Fla. 2016 Panther Invitational Tournament
Sat Sep 03
12:00 PM
Queens (N.Y.)
at Philadelphia U.
Sat Sep 03
12:00 PM
Caldwell
vs. Bentley
@ North Andover, Mass.
Sat Sep 03
12:00 PM
Nyack
at St. Thomas Aquinas
Sat Sep 03
12:00 PM
Concordia (N.Y.)
at Shepherd
Sat Sep 03
12:00 PM
Le Moyne
vs. Post
@ Rockville Centre, N.Y.
Sat Sep 03
12:00 PM
Philadelphia U.
vs. Daemen
@ West Chester University (West Chester, Pa.)
Sat Sep 03
12:00 PM
Felician
vs. Salem Int'l
@ Worcester, Mass.
Sat Sep 03
1:00 PM
LIU Post
vs. Nyack
@ Cheyney Tournament
Sat Sep 03
1:30 PM
Bloomfield
at Southern N.H.
Sat Sep 03
2:00 PM
Wilmington (Del.)
at Roberts Wesleyan
Sat Sep 03
2:00 PM
Philadelphia U.
at West Chester
Sat Sep 03
2:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Shippensburg
Shippensburg University Tournament
Sat Sep 03
2:00 PM
Caldwell
vs. Pace
@ East Stroudsburg, PA East Stroudsburg Tournament
Sat Sep 03
2:00 PM
Chestnut Hill
at Queens (N.Y.)
LI Invitational
Sat Sep 03
2:00 PM
Felician
at Assumption
Sat Sep 03
2:30 PM
NYIT
at Wilmington (Del.)
Sat Sep 03
3:00 PM
Post
at Merrimack
Sat Sep 03
3:00 PM
Nyack
at Cheyney
Sat Sep 03
4:00 PM
Chestnut Hill
at Roberts Wesleyan
Sat Sep 03
6:00 PM
Caldwell
vs. Bluefield St.
@ East Stroudsburg, PA East Stroudsburg Tournament
Sat Sep 03
7:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Adelphi
Adelphi University Alumni Invitational
Sat Sep 03
7:00 PM
Georgian Court
at Rollins
Sun Sep 04
TBA
Felician
at New Haven
Sun Sep 04
12:00 PM
Barton
vs. Holy Family
@ Washington, D.C.
Sun Sep 04
12:00 PM
Bloomfield
at St. Thomas Aquinas
Sun Sep 04
12:00 PM
Barton
at Goldey-Beacom
Sun Sep 04
12:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Merrimack
Merrimack College Kickoff Tournament
Sun Sep 04
12:00 PM
Westminster (Utah)
vs. Felician
@ Rindge, N.H.
Sun Sep 04
3:00 PM
Caldwell
at Franklin Pierce
Franklin Pierce Classic
Sun Sep 04
4:00 PM
Caldwell
vs. Lincoln (Pa.)
@ East Stroudsburg, PA East Stroudsburg Tournament
Sun Sep 04
5:00 PM
Concordia (N.Y.)
at Saint Rose
Sun Sep 04
6:00 PM
Caldwell
at East Stroudsburg
East Stroudsburg Tournament
Mon Sep 05
2:30 PM
Saint Rose
at Wilmington (Del.)
Tue Sep 06
3:00 PM
Queens (N.Y.)
at Felician
Tue Sep 06
3:00 PM
Concordia (N.Y.)
at St. Thomas Aquinas
Tue Sep 06
3:30 PM
Saint Anselm
at Nyack
Tue Sep 06
4:00 PM
Caldwell
at Molloy
Tue Sep 06
7:00 PM
Caldwell
at Molloy
Tue Sep 06
7:00 PM
Georgian Court
at Pace
Tue Sep 06
7:00 PM
American Int'l
at Nyack
Tue Sep 06
7:00 PM
Southern Conn. St.
at Dominican (N.Y.)
Wed Sep 07
TBA
Georgian Court
at New Haven
Wed Sep 07
TBA
Philadelphia U.
at Lincoln (Pa.)
Wed Sep 07
12:00 PM
Goldey-Beacom
at Chowan
Wed Sep 07
4:00 PM
Stonehill
at Nyack
Wed Sep 07
4:00 PM
St. Thomas Aquinas
at Goldey-Beacom
Wed Sep 07
4:00 PM
Dist. Columbia
at Wilmington (Del.)
Newark, DE
Wed Sep 07
4:00 PM
Cabrini
at Philadelphia U.
Wed Sep 07
4:00 PM
Philadelphia U.
at Queens (N.Y.)
Wed Sep 07
4:00 PM
Post
at Southern N.H.
Wed Sep 07
4:00 PM
NYIT
at Dominican (N.Y.)
Wed Sep 07
7:00 PM
Post
at Southern N.H.
Wed Sep 07
7:00 PM
West Chester
at USciences
Wed Sep 07
7:00 PM
Millersville
at Wilmington (Del.)
Wed Sep 07
7:00 PM
Molloy
at Caldwell
Thu Sep 08
4:00 PM
Concordia (N.Y.)
at Queens (N.Y.)
Thu Sep 08
7:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Bridgeport
Thu Sep 08
7:00 PM
Cheyney
at Goldey-Beacom
Fri Sep 09
10:00 AM
Bentley
at Georgian Court
GCU Invitational
Fri Sep 09
10:00 AM
Philadelphia U.
vs. Shepherd
@ Shippensburg University (Shippensburg, Pa.)
Fri Sep 09
1:00 PM
Pace
at Wilmington (Del.)
2016 Wildcat Regional Invitational
Fri Sep 09
2:00 PM
Molloy
vs. Nyack
@ East Stroudsburg
Fri Sep 09
3:00 PM
USciences
at Cabrini
Fri Sep 09
3:00 PM
Le Moyne
vs. Bloomfield
@ Wilmington, Del.
Fri Sep 09
3:00 PM
Philadelphia U.
at Shippensburg
Fri Sep 09
3:00 PM
Franklin Pierce
vs. Holy Family
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Fri Sep 09
4:30 PM
Dominican (N.Y.)
vs. Felician
@ Easton, Mass. Stonehill Skyhawks Invitational
Fri Sep 09
5:00 PM
American Int'l
at Wilmington (Del.)
2016 Wildcat Regional Invitational
Fri Sep 09
5:00 PM
Post
vs. Queens (N.Y.)
@ New Haven
Fri Sep 09
6:00 PM
NYIT
at Georgian Court
GCU Invitational
Fri Sep 09
6:00 PM
Saint Anselm
vs. Nyack
@ East Stroudsburg
Fri Sep 09
7:00 PM
Le Moyne
vs. Holy Family
@ Wilmington, Del.
Fri Sep 09
7:00 PM
Franklin Pierce
vs. Bloomfield
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 10
TBA
Caldwell
at Philadelphia U.
Sat Sep 10
TBA
USciences
at Holy Family
Sat Sep 10
TBA
Caldwell
at Philadelphia U.
Sat Sep 10
9:00 AM
Virginia St.
vs. Philadelphia U.
@ Shippensburg University (Shippensburg, Pa.)
Sat Sep 10
10:00 AM
Le Moyne
at Wilmington (Del.)
2016 Wildcat Regional Invitational
Sat Sep 10
11:00 AM
Georgian Court
at Bloomfield
Sat Sep 10
11:00 AM
Felician
at Stonehill
Sat Sep 10
12:00 PM
Wilmington (Del.)
at Dominican (N.Y.)
Sat Sep 10
12:00 PM
Holy Family
at Concordia (N.Y.)
Sat Sep 10
12:00 PM
Goldey-Beacom
at Nyack
Sat Sep 10
12:00 PM
Southern N.H.
at Georgian Court
GCU Invitational
Sat Sep 10
12:00 PM
Caldwell
vs. Bentley
@ Lakewood, N.J. (Georgian Court Univ.) GCU Invitational
Sat Sep 10
12:00 PM
Franklin Pierce
vs. Chestnut Hill
@ Wilmington, Del. (Wilmington Univ.) Wildcat Invitational
Sat Sep 10
1:00 PM
Kutztown
at USciences
Sat Sep 10
1:30 PM
Georgian Court
at Bloomfield
Sat Sep 10
1:30 PM
St. Michael's
vs. Dominican (N.Y.)
@ Easton, Mass. Stonehill Skyhawks Invitational
Sat Sep 10
2:00 PM
Holy Family
at Concordia (N.Y.)
Sat Sep 10
2:00 PM
West Liberty St.
vs. Nyack
@ East Stroudsburg
Sat Sep 10
2:30 PM
Goldey-Beacom
at Nyack
Sat Sep 10
3:00 PM
Felician
at Mercy
Sat Sep 10
4:00 PM
Dominican (N.Y.)
vs. LIU Post
@ Bridgeport, Conn.
Sat Sep 10
4:00 PM
West Chester
at Georgian Court
GCU Invitational
Sat Sep 10
4:00 PM
Le Moyne
vs. Chestnut Hill
@ Wilmington, Del.
Sat Sep 10
4:00 PM
Franklin Pierce
at Wilmington (Del.)
Wildcat Invitational
Sat Sep 10
4:00 PM
Nyack
at East Stroudsburg
Sat Sep 10
4:30 PM
St. Michael's
vs. Felician
@ Stonehill
Sat Sep 10
4:30 PM
Virginia-Wise
vs. Philadelphia U.
@ Shippensburg University (Shippensburg, Pa.)
Sat Sep 10
7:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Stonehill
Stonehill Skyhawks Invitational
Sun Sep 11
11:00 AM
Roberts Wesleyan
at USciences
Sun Sep 11
12:00 PM
Roberts Wesleyan
at USciences
Sun Sep 11
1:00 PM
Felician
at Lincoln (Pa.)
Tue Sep 13
TBA
Philadelphia U.
at Gwynedd Mercy
Tue Sep 13
3:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Concordia (N.Y.)
Tue Sep 13
3:00 PM
USciences
at La Salle
Tue Sep 13
3:30 PM
Philadelphia U.
at Georgian Court
Tue Sep 13
3:30 PM
Queens (N.Y.)
at Goldey-Beacom
Tue Sep 13
4:00 PM
Nyack
at Molloy
Tue Sep 13
4:00 PM
Felician
at Caldwell
Tue Sep 13
4:00 PM
Chestnut Hill
at Wilmington (Del.)
Tue Sep 13
4:00 PM
Queens (N.Y.)
at Holy Family
Tue Sep 13
6:00 PM
Millersville
at Philadelphia U.
Tue Sep 13
6:00 PM
Post
at Stonehill
Tue Sep 13
6:00 PM
Felician
at Molloy
Tue Sep 13
7:00 PM
Cheyney
at USciences
Tue Sep 13
7:00 PM
Georgian Court
at West Chester
Tue Sep 13
7:00 PM
Bloomfield
at Southern Conn. St.
Tue Sep 13
7:00 PM
Wilmington (Del.)
at Kutztown
Tue Sep 13
7:00 PM
Pace
at Nyack
Tue Sep 13
7:30 PM
Caldwell
at Queens (N.Y.)
Wed Sep 14
TBA
Philadelphia U.
at USciences
Wed Sep 14
3:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Concordia (N.Y.)
Wed Sep 14
3:30 PM
Wilmington (Del.)
at Goldey-Beacom
Wed Sep 14
3:30 PM
Philadelphia U.
at Georgian Court
Wed Sep 14
4:00 PM
Dist. Columbia
at Goldey-Beacom
Wed Sep 14
4:00 PM
Nyack
at Post
Wed Sep 14
4:00 PM
Felician
at Caldwell
Wed Sep 14
4:00 PM
Chestnut Hill
at Wilmington (Del.)
Wed Sep 14
7:00 PM
NYIT
at Bloomfield
Thu Sep 15
4:00 PM
Shippensburg
at Goldey-Beacom
Fri Sep 16
5:00 PM
Georgian Court
at Chestnut Hill
Fri Sep 16
6:00 PM
Goldey-Beacom
at Holy Family
Fri Sep 16
6:00 PM
Caldwell
at Bloomfield
Fri Sep 16
7:00 PM
USciences
at Philadelphia U.
Fri Sep 16
7:00 PM
Concordia (N.Y.)
at Dominican (N.Y.)
Fri Sep 16
7:00 PM
Felician
at Nyack
Sat Sep 17
TBA
Dominican (N.Y.)
at Holy Family
Sat Sep 17
TBA
ITA Tournament
at USciences
Sat Sep 17
TBA
Daemen
at Philadelphia U.
Sat Sep 17
TBA
ITA Tournament
at USciences
Sat Sep 17
TBA
Dominican (N.Y.)
at Holy Family
Sat Sep 17
11:00 AM
Chestnut Hill
at Caldwell
Sat Sep 17
11:00 AM
Bloomfield
at Georgian Court
Sat Sep 17
12:00 PM
Nyack
at Philadelphia U.
Sat Sep 17
12:00 PM
Bloomfield
at Wilmington (Del.)
Homecoming
Sat Sep 17
12:00 PM
Nyack
at Goldey-Beacom
Sat Sep 17
1:00 PM
Concordia (N.Y.)
at Goldey-Beacom
Sat Sep 17
1:00 PM
Holy Family
at Concordia (N.Y.)
Sat Sep 17
1:00 PM
Wilmington (Del.)
at Felician
Sat Sep 17
1:30 PM
Chestnut Hill
at Caldwell
Sat Sep 17
2:30 PM
Nyack
at Philadelphia U.
Sat Sep 17
2:30 PM
Bloomfield
at Wilmington (Del.)
Homecoming
Sat Sep 17
3:00 PM
Molloy
at Georgian Court
Sat Sep 17
3:15 PM
Concordia (N.Y.)
at Goldey-Beacom
Sat Sep 17
4:00 PM
Dominican (N.Y.)
at USciences
Sat Sep 17
4:30 PM
Philadelphia U.
at Caldwell
Sat Sep 17
6:00 PM
Georgian Court
at Felician
Sat Sep 17
8:00 PM
Georgian Court
at Felician
Sun Sep 18
TBA
Philadelphia U.
at Millersville
Sun Sep 18
TBA
ITA Tournament
at USciences
Sun Sep 18
TBA
ITA Tournament
at USciences
Mon Sep 19
4:00 PM
East Stroudsburg
at Goldey-Beacom
Tue Sep 20
TBA
Philadelphia U.
at LIU Post
Tue Sep 20
TBA
USciences
at Wilmington (Del.)
Tue Sep 20
TBA
Felician
at Nyack
Tue Sep 20
3:00 PM
Georgian Court
at Goldey-Beacom
Tue Sep 20
3:00 PM
Post
at Concordia (N.Y.)
Tue Sep 20
4:00 PM
Wilmington (Del.)
at West Chester
Tue Sep 20
4:00 PM
Philadelphia U.
at Goldey-Beacom
Tue Sep 20
4:00 PM
Holy Family
at Queens (N.Y.)
Tue Sep 20
7:00 PM
Caldwell
at Bloomfield
Wed Sep 21
2:30 PM
Post
at Concordia (N.Y.)
Wed Sep 21
3:00 PM
USciences
at Kutztown
Wed Sep 21
3:00 PM
Dominican (N.Y.)
at St. Thomas Aquinas
Wed Sep 21
4:00 PM
Georgian Court
at Goldey-Beacom
Wed Sep 21
4:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Mercy
Wed Sep 21
4:00 PM
Chestnut Hill
at Queens (N.Y.)
Wed Sep 21
4:00 PM
Philadelphia U.
at Molloy
Wed Sep 21
4:00 PM
Wilmington (Del.)
at LIU Post
Wed Sep 21
6:00 PM
Bloomfield
at Concordia (N.Y.)
Wed Sep 21
7:00 PM
Caldwell
at Bloomfield
Wed Sep 21
7:00 PM
Philadelphia U.
at Wilmington (Del.)
Wed Sep 21
7:00 PM
USciences
at Goldey-Beacom
Wed Sep 21
7:00 PM
Caldwell
at Nyack
Wed Sep 21
7:00 PM
Felician
at Post
Wed Sep 21
7:30 PM
Felician
at Nyack
Site - Nyack High School
Thu Sep 22
TBA
Concordia (N.Y.)
at NYIT
Thu Sep 22
3:00 PM
Caldwell
at St. Thomas Aquinas
Thu Sep 22
4:00 PM
Philadelphia U.
at Holy Family
Thu Sep 22
4:00 PM
Mercy
at Nyack
Thu Sep 22
6:00 PM
Adelphi
at Georgian Court
Thu Sep 22
7:00 PM
Bentley
at Post
Thu Sep 22
7:00 PM
Dominican (N.Y.)
at Pace
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule

Standings

Women's Soccer
  • Women's Soccer
  • Men's Soccer
  • Women's Volleyball
  • Women's Tennis
  • Men's Tennis
  • Softball
  • Baseball
  • Women's Lacrosse
  • Men's Basketball
  • Women's Basketball

2016 Standings

 
Conference Overall
 
GP Record Win % PF PA GP Record Win % PF PA Last 10 Streak
Bloomfield 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Caldwell 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Chestnut Hill 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Concordia (N.Y.) 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Dominican (N.Y.) 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Felician 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Georgian Court 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Goldey-Beacom 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Holy Family 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Nyack 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Philadelphia U. 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Post 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -
Wilmington (Del.) 0 0-0 0.000 0 0 0 0-0 0.000 0 0 0-0 -

Videos

Social

Central Atlantic Collegiate Conference

P.O. Box 3575   New Haven, CT 06525   (203) 298-4806